Tegnap és tegnapelőtt zajlottak a beiratkozások a város iskoláiban és óvodáiban - többnyire a hétköznapi ügymenet szerint. De nem így a Huzellában, ahol gyakorlatilag kitört a botrány.
Mivel a blog.hu statisztikái (és a folyamatosan csörgő telefonom) egyaránt felfokozott érdeklődésre utalnak (valamint van is némi felelősségem az ügyben) - igyekszem beszámolni az eseményekről.
Már a képességfelmérések idején látszott, rengetegen jelentkeztek a "Huziba". Március 31-én, csütörtökön hirdettek eredményt - és ekkor derült ki, hogy az eredeti tervekben szereplő három kéttannyelvű és egy normál osztály mellett még egy fizetős, emelt szintű angolos osztályt terveznek indítani. Péntekre már öt olyan gödi gyerekről tudtam, aki megfelelt a képességmérésen, de a túljelentkezés miatt a fizetős osztályban jutott csak neki hely. A szülők véleményem szerint jogosan háborodtak fel azon, hogy miközben a környékbeliek az ingyenes képzésre írathatják be a csemetéket, a helyiek (akik pl. itt fizetnek adót) évi százezres nagyságrendű költséget kell vállaljanak a plusz angolórákért.
Miután felhívtam Markó József polgármester urat, ő összehívott egy megbeszélést hétfő reggelre Horváth Ferenc igazgató úrral. A kilenckor kezdődő rövid egyeztetés után átballagtunk az iskolába, ahol összeszámoltuk, az egyes évfolyamokra hány gödi és nem gödi gyermek jár - illetve, hányan lennének a szeptembertől induló elsőben. A 132 beiratkozni vágyóból 81 volt csak gödi, illetve az azonos elbírálás alá eső sződ-neveleki lakos, és az is kiderült, az alsó tagozaton gyakorlatilag egy teljes osztálynyi "idegen" tanuló van évfolyamonként. Ráadásul, miközben több, mint 50 gyereket vártak a környékről, a fizetős osztálynak több mint a fele, 16 gyerek lett volna gödi - akik megfeleltek a felmérésen, de néhány ponttal - még olyan is volt, hogy féllel (!) - lemaradtak az ingyenességről.
Noha az iskolának kétségkívül dicsőség, hogy ennyien választják, és jó híre Budapesttől Verőcéig elér, ennyi külsős gyerek oktatása indokolatlanul nagy terhet ró a város költségvetésére. Mivel az állami normatíva a fenntartásra fordított összegnek még a felét sem teszi ki, tanulónként nagyjából 200 000 forintot kell az önkormányzatnak hozzátennie az iskolák működtetéséhez. Ez ötven gyerek esetében évi 10 milliót, 8 év alatt 80-at jelent - amit a jelen gazdasági helyzetben semmiképpen sem vállalhatunk fel csak a dicsőség kedvéért.
Ennek a megbeszélésnek az eredménye lett, hogy kettőkor már feliratok várták a beiratkozni vágyó szülőket: "Csak gödieket veszünk fel". Természetesen hatalmas felbolydulás következett, hiszen a dunakesziek, váciak, sződligetiek az ovi-suli, a hétvégi felmérés, majd az eredményhirdetés után abban a biztos tudatban érkeztek, hogy ide fog járni a gyermekük - és nem is gondolkodtak más lehetőségeken. A gödiek sem nyugodtak meg - hiszen felborult a már kialakított osztálybeosztás is.
Kedd reggel újabb megbeszélés következett a polgármesteri irodában - kiderült, hogy az eddig az iskola "látóterében" nem szereplő, eleve normál tagozatra jelentkezőkkel is számolva bőven négy osztály indítására lesz szükség - tehát végeredményben a legutóbbi testületi határozatnak megfelelő három kéttannyelvű és egy "sima" csoport indítása várható. (És ha felvették volna a külsősöket, akkor kellett volna hat is!) Ha a négy osztály gödi tanulóinak létszáma nem éri el a maximális 124-et (illetve valamivel kevesebbet, mert számolni kell némi tartalékkal az esetlegesen később beköltözők miatt), a fennmaradó helyeket fel lehet tölteni külsősökkel is. Ebben az iskola maga dönt, de mi a már ide járók testvéreinek előnyben részesítését javasoltuk.
A végleges osztálybeosztások a beiratkozás tegnap esti lezárultával, néhány napon belül várhatóak - remélhetőleg mindenki megelégedésére, a lehető legkisebb további bonyodalom után. Miközben valóban együtt érzek a nem gödi szülőkkel és gyermekeikkel, akik ezzel az eljárással nehéz helyzetbe kerültek, azt hiszem, a gödi önkormányzat - Göd lakóinak érdekében - nem cselekedhetett másképpen.
FRISSÍTÉS: Mivel majdnem 140 gödi lakcímkártyás tanulót írattak be az első osztályokba, szeptembertől 2 angol, 1 német kéttannyelvű és két normál osztály indul. Emelt szintű, fizetős nyelvoktatásra csak a szülők kifejezett kérésére kerül majd sor. Az új beosztás jövő hétfőre, április 11-re lesz készen.